News

AMVCA 2020 Full Nominations List

*Updated Every 5 mins

Every Year Africa Magic Viewers’ Choice Awards presented by Multichoice recognizes outstanding achievement in television and film

use 1 - AMVCA 2020 Full Nominations List

For the 7th edition, awards will be presented in 28 categories, with 7 categories open to public voting and 21 being categories to be decided by the AMVCA panel of judges with the inclusion of a new category, The MultiChoice Talent Factory Award

This year Linda Ejiofor and Ibrahim Suleiman will be announcing the nominee’s list for the various categories

Best Director Nominees are:

Living In Bondage – Steve Gukas, Ramsey Nouah

God Calling – Bb Sasore

The Set Up – Niyi Akinmolayan

King Of Boys – Kemi Adetiba

Ratnik – Dimeji Ajibola

The Ghost And The House Of Truth – Akin Omotosho

Seven – Tosin Igho

 

Best Short Film or Online Video Nominees are:

Oga John – Bolanle Akintomide

Thorn – Bola ‘Enigma’ Akanbi

Prueba – Stanlee Ohikuhare

Tokunbo – Bio Arimoro

Best Movie West Africa Nominees are:

God Calling – Momo Spaine

Seven – Tosin Igho

Elevator Baby – Victoria Akujobi

Living In Bondage – Steve Gukas

Ratnik – Dimeji Ajibola

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series Nominees are:

Damijo (Rmd)

Seven – Richard MofeRamsey Nouah – Living In Bondage

Nkem Owoh – God Calling

Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys

-Pascal Tokodi – Disconnect

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series Nominees are:

Toni Tones – King Of Boys

Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God

Tina Mba – The Set Up

Mary Lazarus – Size 12

Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later

Best Cinematographer Nominees are:

God Calling – Cardoso

Living In Bondage – John Demps

Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo

The Set Up – Mohammed Attah

Best Lighting Designer in a Movie or TV Series Nominees:

God Calling – Cardoso

Ratnik – Abiola Ladipo

Elevator Baby – Eleaxu Texas

Plan B – Odhiambo Walter

Best Television Series Drama Or Comedy Nominees are:

Jenifa’s Diary – Funke Akindele

Truth – Anis Halloway

Life As It Is – Uche Odoh

Women – Uchenna Mbunabo

Best Costume Designer Movie or TV Series Nominees are:

Living In Bondage  – Olohigbe Nwagwu

The Foreigner’s God –  Ifan Michael

Ratnik – Dimeji Ajibola

King Of Boys  – Yolanda Okereke

Best Make-Up Category Nominees are:

God Calling – Lilian Omozele Paul

The Foreigner’s God – Jude Odoh

King Of Boys – Hakeem Effects

Coming From Insanity – Bio Arimoro

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) Nominees are:

Uzor Arukwe – Smash

Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash

Uzor Arukwe – Size 12

Ramsey Nouah – Merry Men 1

Etim Effiong – Plan B Daniel

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) Nominees are:

Toyin Abraham – Bling Lagosians

Bimbo Ademoye – Looking For Baami

Funke Akindele – Moms At War

Toyin Abraham – Kasanova

Ebele Okaro – Smash

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) Nominees are:

Swankey J.K.A – Living In Bondage

Timini Egbuson – Elevator Baby

Efa Iwara – Seven

Gabriel Afolayan – Coming From Insanity

Ramsey Nouah – Levi

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) Nominees are:

Shola Shobowale – King Of Boys

Zainab Balogun – Sylvia

Zainab Balogun – God Calling

Toyin Abraham – Elevator Baby

Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth

Best Writer in a Movie or TV Series Nominees are:

BB Sasore – God Calling

Tosin Igho – Seven

Vanessa Kanu – Sylvia

Biodun Stephen – Joba

Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage

Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby

Best Documentary Nominees are:

Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji

Skin – Beverly Naya

Against All Odds: A Tale Of Resilience 

Aderemi Davies Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji

Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili Nominees are:

Raveet Sippy Chadh – Subira

Timoth Conrad Kachumka – Sema

Victor Gatonye – Dream Child

Joan Kabugu – Toy Car

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba Nominees are:

Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo

Yewande Famakin – Alubarika

Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba

Wumi Olabimtan – Intent

Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa Nominees are:

Tuntube – Muhammad T. Finisher

Mariya – Abubakar Bashir

Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala

Sadauki – Hassan Giggs

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees are:

Isianyaocha – Brown Ene

Nekwa – Paul Igwe

Nne – Victor Iyke

Obiakpor – Evan Okechukwu

Best Movie East Africa Nominees are:

Disconnect – Iman Mueke

Lost In Time – Edijoe Mwaniki

Plan B – Sarah Hassan

94 Terror – Mulinwa Richard

Best Picture Editor Nominees are:

God Calling – Holmes Awa

Ratnik – Dimeji Ajibola

Living In Bondage – Antonio Rebeiro

Seven – Tosin Igho and Bryan Dike

Elevator Baby – Emiola Fagbenle

Best Art Director Movie/TV Series Nominees:

Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase

Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts

God Calling – Omotola Alade

The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters

Best Sound Track Movie/TV Series Nominees:

King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster

Living In Bondage – Larry Gaga & Flavour – Tene

God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me

The Gift – Mercy Aghedo – The Gift

Run -Timzil – Run

Multichoice Talent Factory Award. Nominees are:

Life of Bim – West Africa

Dreamchaser – West Africa Ensulo 

East Africa Promises – East Africa

Savana Skies – Southern Africa

The Painting – Southern Africa

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button